Digitale zorg gaat niet alleen over videoconsultaties, maar over mensen sneller naar de juiste zorg begeleiden. Voor patiënten betekent dat minder drempels, minder zorguitstel en een vlottere weg naar passende ondersteuning. Dat is ook de beweging die Doktr maakt. Jan Van Wijnendaele, managing director van Doktr, kijkt daarbij naar de strategische en inhoudelijke evolutie van digitale zorg, terwijl Maud De Lille vanuit de B2B-kant de brug maakt naar werkgevers, verzekeraars en andere partners. “Het is niet: we verschuiven iets van fysieke zorg naar digitale zorg. Dat is niet de oplossing”, vat Jan samen. “De vraag is: hoe herdenken we het zodat we efficiëntie creëren, maar vooral ook meer impact?”
We zien dokters die echt willen werken aan die innovatie, die hybride zorg richting de toekomst zien en daar al ervaring mee willen hebben.
Maud De Lille, Doktr
Digitaal kan patiënten sneller vooruithelpen
Hoe digitale zorg drempels kan wegnemen, wordt heel concreet bij mentale zorg. “Het is niet altijd mogelijk om in je omgeving een beschikbare psycholoog te vinden”, zegt Jan. Digitaal kan die afstand verkleinen: “Patiënten die op zoek zijn naar mentale zorg, kunnen wij op een snelle manier binnen de twee à vijf werkdagen in verbinding brengen met een psycholoog.” En daar stopt het niet. Doktr ziet dat patiënten en psychologen elkaar daarna opnieuw ontmoeten op het platform. “Ook digitaal kan er wel degelijk een band ontstaan tussen een patiënt en een zorgverlener.”
Precies daarin zit voor Jan de meerwaarde: digitaal inzetten waar het een zorgtraject écht vooruithelpt. “Het is niet dat we iets van fysieke zorg naar digitale zorg verschuiven. Dat is niet de oplossing.” Het gaat erom de zorg anders te durven organiseren: “Hoe herdenken we het zodat we efficiëntie creëren, maar waardoor we meer impact creëren?”
Het is niet dat we iets van fysieke zorg naar digitale zorg verschuiven. Dat is niet de oplossing.
Jan Van Wijnendaele, Doktr
Meten is weten. Maar wat doe je ermee?
Digitale zorg creëert nieuwe mogelijkheden om patiëntenervaringen op te volgen. Doktr meet vandaag bijvoorbeeld de tevredenheid na een consultatie. “Daar scoren we 97 procent tevredenheid”, vertelt Jan. “We meten de digitale gebruikservaring. We doen geen oordeel over het medische, daar staan we helemaal buiten.” Doktr heeft dan ook geen toegang tot wat inhoudelijk tussen patiënt en zorgverlener wordt besproken.
Het digitale voordeel is duidelijk: feedback komt snel binnen en kan bijna in real time worden opgevolgd. “Je zou bijna in real time zaken kunnen meten.” Maar meten volstaat niet. “Meten is weten. Maar wat dan? Hoe zorg je dat er actie komt? Hoe zorg je dat er impact komt?”
Daarom blijft feedback bij Doktr niet in een dashboard hangen. “We bekijken wekelijks de patiënttevredenheid en kunnen heel snel ingrijpen als we zien dat iets niet goed loopt”, vertelt Maud. Ook zorgverleners delen regelmatig ervaringen en good practices. “Wij bieden de structuur zodat professionals kunnen samenkomen en informatie kunnen delen”, vult Jan aan. Die inzichten vertaalt Doktr vervolgens naar concrete verbeteringen aan het platform en de dienstverlening. “We nemen die inzichten mee naar onze productteams om te kijken hoe we het platform nog beter kunnen maken.”
Ook voor werkgevers wordt zorgtoegang belangrijker
Wat als een medewerker hulp nodig heeft, maar geen huisarts vindt of lang moet wachten op mentale ondersteuning? “Dat zorgt voor zorguitstel en kan ook langdurige uitval met zich meebrengen”, vertelt Maud. Tegelijk willen werkgevers volgens haar steeds actiever inzetten op de fysieke én mentale gezondheid van hun medewerkers. “Ze willen dat doen door die zorg laagdrempelig aan te bieden.” Via Doktr kunnen werkgevers en verzekeraars bijvoorbeeld digitale toegang bieden tot huisartsen en psychologen.
Dat bereik groeit intussen stevig. “Vandaag zitten we aan 400.000 medewerkers bij bedrijven die via onze partners toegang hebben tot één of meerdere van onze services”, vertelt Jan. Voor werkgevers draait het daarbij vooral om medewerkers sneller bij de juiste zorg krijgen. Digitale zorg wordt zo ook een manier om medewerkers sneller de juiste ondersteuning te bieden die ze nodig hebben.
Er is in België veel goesting, ambitie en drive om zulke dingen te doen. Het mag eigenlijk allemaal een beetje sneller.
Jan Van Wijnendaele, Doktr
Geen extra app, maar een onderdeel van het zorgsysteem
Doktr wil digitale zorg niet naast het bestaande systeem zetten, maar er middenin. “We willen geen losstaande app zijn. We willen echt een component zijn in het zorglandschap”, zegt Jan. Dat betekent: digitale zorg integreren bij ziekenfondsen, verzekeraars en zorgorganisaties, zodat patiënten ze vinden waar ze vandaag al hun weg naar zorg zoeken. Eén principe blijft daarbij overeind: “De zorgverlener moet in controle zijn over het medische.”
Dat België daarin sneller kan, staat voor Jan buiten kijf. “Om de toekomst te voorspellen, hoef je niet per se een glazen bol te hebben. Soms moet je gewoon eens kijken naar de omliggende buurlanden die al wat vooroplopen.” Frankrijk toont bijvoorbeeld hoe een duidelijker terugbetalingskader digitale zorgtrajecten meer ruimte kan geven.
De uitdaging voor morgen? Niet méér digitaliseren, maar slimmer organiseren. Kijken waar patiënten vastlopen en technologie inzetten om hen sneller vooruit te helpen. Want aan ideeën en ambitie ontbreekt het volgens Jan niet: “Er is in België veel goesting, ambitie en drive om zulke dingen te doen. Het mag eigenlijk allemaal een beetje sneller.”
Doktr is een echte toekomstdenker
Doktr toont hoe anders denken over zorg vandaag al nieuwe mogelijkheden opent. Maar de toekomst van onze zorg vraagt méér van dat soort vernieuwende blikken. Hoe creëren we meer waarde voor de patiënt? Welke rol spelen data en patiëntbetrokkenheid? Hoe organiseren we zorg slimmer? En welke nieuwe businessmodellen maken kwaliteitsvolle zorg ook morgen haalbaar?
Op 24 september brengen we tijdens het Voka Health Community Congres 11 stemmen uit de zorg samen rond precies die vragen. Met keynotes van Nick Guldemond en Irene Eriksson, vier interactieve breakoutsessies en een beleidsreflectie van Magali Feys vertalen we value-based healthcare van visie naar concrete impact.
Benieuwd hoe andere toekomstdenkers naar de zorg van morgen kijken?





