De ene zweert bij boterhammen uit de brooddoos, de andere lepelt plichtsbewust zelfgemaakte soep terwijl hij lonkt naar de koekenkast. Nog anderen trekken elke middag naar de supermarkt of eten haastig achter hun scherm. Zoveel collega’s, zoveel lunchrituelen. Maar wat en hoe we ’s middags eten, zegt misschien meer over ons dan we denken. Tijd om de brooddozen te openen en de lunchtafel te fileren.

Tekst Jolyn De Baets - illustratie Sven Decaestecker
Elke werkdag voltrekt zich rond de middag hetzelfde kleine ritueel. Ergens tussen twaalf en half één kijkt de eerste collega nadrukkelijk naar de klok. Niet veel later volgt de vraag: “Wanneer gaan we eten?”
Voor velen is de lunch een lichtpunt in de werkdag. Even weg van het scherm en de mailbox, en vooral: samen aan tafel. Want hoe individueel we onze werkdag soms ook doorbrengen, lunchen doen we nog opvallend graag in groep.
Er komt beweging in het kantoor. De koelkast gaat open, bestek wordt uit laden gevist en de microgolf draait zijn eerste rondjes. Even later verspreidt zich een heerlijke geur. Collega’s verzamelen zich, (bureau)stoelen schuiven bij en gesprekken komen vanzelf op gang. Het startschot is gegeven: lunchtijd!
Aan de lunchtafel gelden even andere wetten dan achter het bureau. De laptop gaat dicht, de hiërarchie vervaagt en de gesprekken fladderen alle richtingen uit. Over de voetbalmatch van gisteren en de verbouwing thuis. Over die nieuwe collega, de plannen voor het weekend of (uiteindelijk toch) het werk. Wat in een vergadering soms moeizaam boven tafel komt, wordt tussen twee happen door achteloos verteld.
Misschien is de lunch daarom wel de meest vanzelfsprekende teambuilding op de menukaart van verbindende activiteiten. Wie nieuw is, leert er zijn collega’s op een andere manier kennen. Wie al jaren naast elkaar werkt, ontdekt nog altijd dingen die hij niet wist. Tenminste, als het werk niet mee aan tafel schuift. Want de middagpauze moet steeds vaker opboksen tegen een overvolle agenda. Nog snel een mail beantwoorden. Een boterham achter het scherm. Of, voor de echte efficiëntieliefhebber, een lunchmeeting. Zelfs dat kleine dagelijkse rustpunt ontsnapt niet helemaal aan onze drang om elk vrij halfuur nuttig te besteden.
Maar wie rond lunchtijd goed om zich heen kijkt, merkt vooral hoeveel vaste gewoontes elke middag opnieuw terugkeren. Wij zetten er negen op het menu.
Smakelijk!
9 smakelijke lunchtypes op het menu










