Feest bij Volvo Group, want de site in Oostakker bij Gent blaast dit jaar 50 kaarsjes uit. In 1975 werd er gestart met een distributiecentrum om de aftermarket te bevoorraden en een vrachtwagenfabriek. Sinds de opstart zijn beide uitgegroeid tot de grootste van de Volvo Group ter wereld. Jaarlijks worden hier 40.000 cabines en zware vrachtwagens geassembleerd, waarvan er steeds meer elektrisch zijn. “De volgende generatie elektrische trucks zal een bereik hebben van 600 km.”

Elke truck wordt specifiek op maat van de klant gemaakt. De doorlooptijd daarvoor bedraagt ongeveer acht uur.

Tekst Kristina Rybouchkina - foto Nathalie Dolmans & Volvo Group
Volvo Group is dé referentie op het vlak van vrachtwagens, bussen, bouwmachines en industriële en maritieme motoren. “Volvo is synoniem voor kwaliteit en veiligheid”, zegt Koen Leemans, gedelegeerd bestuurder van Volvo Group Belgium. Dat geldt ook voor de vrachtwagens die in de fabriek van de band rollen. “Toen Europese consumentenorganisatie Euro NCAP vorig jaar voor het eerst de veiligheid van zware vrachtwagens beoordeelde, kregen onze bestverkochte modellen Volvo FH en Volvo FM de hoogste score van vijf sterren. De Volvo FM behaalde zelfs het beste algehele resultaat van alle geteste vrachtwagens. Door de kwaliteit van de materialen die we gebruiken en de manier waarop we onze vrachtwagens samenstellen zijn het ook nog eens heel comfortabele trucks om mee te rijden, die bovendien alles aankunnen wat de klant wil.”
Mensenwerk
Het samenstellen van de vrachtwagens gebeurt manueel. “Bij een assemblageproces denken velen direct aan robots. Maar wij bouwen zodanig veel verschillende varianten van vrachtwagens, met steeds andere opties en configuraties, dat enkel mensen dat kunnen. Elke truck maken we specifiek op maat van de klant. De doorlooptijd daarvoor bedraagt ongeveer acht uur.”
De vrachtwagens zijn bestemd voor de volledige Europese markt - met uitzondering van Scandinavië, dat wordt bediend vanuit Zweden. Ook het distributiecentrum is dankzij de centrale ligging het belangrijkste magazijn voor de Europese markt. “Die ligging heeft een belangrijke rol gespeeld in de groei van onze site de voorbije vijftig jaar. Hetzelfde geldt voor onze locatie vlak bij de haven en vlak bij leveranciers”, aldus Leemans. “Onze competente medewerkers hebben verder het verschil gemaakt.”
Al in 2007 werden wij de eerste CO2-neutrale onderneming van België”
Koen Leemans, gedelegeerd bestuurder van Volvo Group Belgium
Constante investeringen
Doorheen de jaren zijn er heel wat afdelingen bijgekomen bij de initiële assemblagelijn, zoals de ‘cabine trim’ waar naakte cabines worden aangekleed en het Volvo Fitting Centre waar banden op velgen worden gemonteerd. “Die laatste doet dat niet enkel voor de bij ons geproduceerde vrachtwagens, maar ook voor trucks van andere Europese fabrieken.”
Een andere belangrijke investering was die in groene energie. “We hebben drie windmolens, 14.000 zonnepanelen en een biomassacentrale, waardoor we al in 2007 de eerste CO2-neutrale onderneming binnen de industrie in België zijn geworden alsook de eerste in de automotive industrie wereldwijd. Een betekenisvolle mijlpaal.”
Recent pompte de Volvo Group ook nog een 200 miljoen euro in de Gentse vestiging voor de elektrische transitie, een duidelijk teken van vertrouwen in de site. “We hebben sinds 2022 een batterijassemblagefabriek en in 2023 maakten we onze eerste elektrische truck. Alle varianten van vrachtwagens bouwen we op dezelfde lijn, ook de elektrische. Dat geeft ons voldoende flexibiliteit om in te spelen op de vraag van de markt. Als de vraag naar elektrische vrachtwagens verder stijgt, kunnen we er dus snel op ingaan. Zeker omdat de volgende generatie elektrische trucks, die we hier waarschijnlijk vanaf 2026 zullen produceren, een bereik van 600 km zullen hebben. Over enkele jaren volgen ook vrachtwagens op waterstof.”
(lees verder onder de foto)

Op de Gentse site is ook een distributiecentrum dat de Europese afzetmarkt van wisselstukken voorziet voor zowel vrachtwagens, constructiemachines en bussen.
Meer dan een fabriek
Het distributiecentrum op de site voorziet de Europese afzetmarkt van wisselstukken voor zowel vrachtwagens, constructiemachines en bussen. “Dat is 116.000 m² groot en er worden meer dan 8 miljoen orderlijnen per jaar verwerkt. Een andere onmisbare afdeling is ons callcenter Volvo Group Uptime Solutions. Daarmee bieden we 24/7 assistentie aan klanten, bijvoorbeeld voor pechverhelping, in maar liefst 18 talen.” De site in Gent bestaat ondertussen uit een verscheidenheid aan afdelingen: productie, logistieke activiteiten met betrekking op de hele wereld, IT, een trainingcenter, enzovoort. Alle afdelingen samen tellen ruim 4.000 medewerkers. Goed voor een feest van formaat.
Op onderstaande foto's zie je van links naar rechts:
1) De site van Volvo in Oostakker bij Gent
2) De assemblagelijn
3) Koen Leemans, gedelegeerd bestuurder van Volvo Group Belgium
Volvo Group Belgium
Smalleheerweg 31- 9041 Oostakker
volvogroup.com
Voka viert jarige bedrijven
Samen met Voka kan je jouw bedrijf in de kijker zetten met een reportage in Ondernemersmagazine en visibiliteit op ons Jaarfestival.
Dit zijn de jubilarissen van 2025:
- 5 jaar: HAEDES
- 10 jaar: Aksis, Corporify, MyFin, Olympus Mobility en TIDES
- 20 jaar: Ingrizo, en Zidis
- 25 jaar: ADS Metaplast, Brouwerij De Graal, Safety Jogger, Schilder Vertriest en Senior Consultants Vlaanderen
- 30 jaar: HOGENT en IT1
- 35 jaar: DBS-bekisting en Van Cauter Multitechnieken
- 40 jaar: Aktual, Fujirebio Europe en Juri
- 50 jaar: Volvo Group
- 60 jaar: Steenimex
- 65 jaar: NIDO
- 80 jaar: Mervielde
- 100 jaar: Amcor Gent, Molymet Belgium en Vossaert
Ontdek ze allemaal via deze link