Overslaan en naar de inhoud gaan
  • 23/06/2025

Al sinds haar ontstaan, nu dertig jaar geleden, werkt HOGENT intensief samen met ondernemingen, zowel op het vlak van onderwijs als onderzoek en dienstverlening. Ondernemingszin en het ontwikkelen van ondernemende competenties zijn dan ook stevig verankerd in de opleidingen van de hogeschool.

E-Lab directeur dr. Bart Derre

 


Tekst Werner Claeys - foto Luc Nimmegeers & HOGENT

Een belangrijke mijlpaal daarin was de oprichting van het Centrum voor Ondernemen in 2007, vandaag bekend als E-Lab. HOGENT was daarmee een pionier: het centrum haalde het werkveld actief binnen in de opleidingen en omgekeerd, door reële ondernemersvragen te verwerken in onder andere projecten, stages en bachelorproeven.

In de jaren daarna kwamen er initiatieven bij om ondernemingszin bij studenten te stimuleren en om studenten te begeleiden die tijdens hun studie een eigen onderneming willen opstarten. Die werking leidde uiteindelijk tot de oprichting van Gentrepreneur: een gezamenlijk expertisecentrum voor student-ondernemerschap van alle Gentse hogeronderwijsinstellingen. Sinds de start van dit academiejaar is Gentrepreneur gevestigd in het iconische Wintercircus.

Ondernemend gedrag 

Naast Gentrepreneur blijft E-Lab actief met een eigen aanbod. Het coördineert onder meer het keuzevak ondernemen, dat openstaat voor alle studenten, ongeacht hun opleiding. De focus van E-lab ligt op het stimuleren van ondernemend gedrag bij alle studenten én lesgevers, en op het duurzaam verankeren van ondernemende competenties in de reguliere curricula en opleidingsonderdelen.

Om dat te versterken, neemt E-Lab deel aan het Europese Erasmus+ DEGREE-project (2025–2028). “Met dit project willen we docenten versterken in hun ondernemende houding en hun didactische vaardigheden aanscherpen,” zegt E-Lab directeur dr. Bart Derre “Via Communities of Practice ontwikkelen docenten samen innovatieve lesmethodes die ondernemende competenties duurzaam integreren in het onderwijs aan HOGENT.”

Met E-Lab, Gentrepreneur, een nieuwe leerstoel en toegepast onderzoek bouwt HOGENT aan een stevig fundament voor ondernemerschap in én buiten de campus”

E-Lab directeur dr. Bart Derre

Leerstoel Ondernemend Leren

In februari 2025 richtte HOGENT, samen met de Vrije Universiteit Brussel en gefinancierd door Xerius, de Leerstoel Ondernemend Leren op. Dr. Bart Derre werd aangesteld als leerstoelhouder. 

“De samenwerking tussen VUB en HOGENT creëert interessante synergieën door de fundamentele kennis van universiteiten te koppelen aan de praktijkgerichte benadering van hogescholen. Bovendien brengen we de stem van het werkveld binnen in het onderzoek. Dit bevordert de innovatie en vergroot de maatschappelijke impact van het onderzoek.”

Onderzoek en dienstverlening

Ook binnen haar onderzoekswerking neemt ondernemerschap een belangrijke plaats in. Zo ondersteunt het Research Centre for Sustainable Organizations, een van de twaalf onderzoekscentra aan HOGENT, kleine en middelgrote ondernemingen met interdisciplinair en praktijkgericht onderzoek om meer duurzame impact te genereren.
Het centrum ontwikkelde onder andere haalbare sets van indicatoren en methodieken om de sociale, ecologische en financiële impact te meten en in kaart te brengen. Op basis van die inzichten biedt het wetenschappelijk onderbouwd advies aan bedrijven.

Positieve impact

Ook op het vlak van HR en marketing levert HOGENT bruikbare inzichten. Onderzoeksprojecten toonden bijvoorbeeld aan hoe marketing ingezet kan worden om te kiezen voor meer ecologische producten, of om je medewerkers mee te krijgen in je duurzaamheidsverhaal. Het zijn maar enkele van de vele invalshoeken waarmee HOGENT via praktijkgerichte research een positieve impact uitoefent op bedrijf en maatschappij.

Het onderzoek aan HOGENT staat bovendien niet op zich, maar wordt zoveel mogelijk verweven met de onderwijspraktijk én het werkveld. Door onderzoeksresultaten en actuele thema’s te integreren in de opleidingen, zodat studenten met de juiste bagage en competenties instromen op de arbeidsmarkt. Zo draagt HOGENT bij aan een ondernemende generatie met oog voor maatschappelijke uitdagingen.

Foto's hieronder: HOGENT neemt tal van initiatieven om ondernemingszin bij studenten te stimuleren en om studenten te begeleiden die tijdens hun studie een eigen onderneming willen opstarten.

HOGENT
hogent.be   

 

 

 

 

 

Voka viert jarige bedrijven

Samen met Voka kan je jouw bedrijf in de kijker zetten met een reportage in Ondernemersmagazine en visibiliteit op ons Jaarfestival. 

Dit zijn de jubilarissen van 2025: 

  • 5 jaar: HAEDES
  • 10 jaar: Aksis, Corporify, MyFin, Olympus Mobility en TIDES
  • 20 jaar: Ingrizo, en Zidis
  • 25 jaar: ADS Metaplast, Brouwerij De Graal, Safety Jogger, Schilder Vertriest en Senior Consultants Vlaanderen
  • 30 jaar: HOGENT en IT1
  • 35 jaar:  DBS-bekisting en Van Cauter Multitechnieken
  • 40 jaar: Aktual, Fujirebio Europe en Juri
  • 50 jaar: Volvo Group
  • 60 jaar: Steenimex
  • 65 jaar: NIDO
  • 80 jaar: Mervielde
  • 100 jaar: Amcor Gent, Molymet Belgium en Vossaert

Ontdek ze allemaal via deze link

Viert jouw bedrijf in 2026 een jubileum? Laat het ons weten!

This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Contactpersoon

Ann Vandamme

Communicatie - Ledenrelaties

Gent Festival van Vlaanderen

Artikel uit publicatie

Jobat
Soundfield
Deloitte Private
XL Group
Banque de Luxembourg Belgium
ING
Mensura
SDWorx