Als ondernemer resoluut kiezen voor elektriciteit in plaats van fossiele brandstof? Het is niet altijd even evident om die stap te zetten, want er zijn soms heel wat praktische obstakels. Beaushift Challenges vzw linkt bedrijven en scholen aan elkaar zodat ze die kunnen wegwerken met innovatieve projecten.

Brouwerij-ingenieur Bert Van Hecke startte met Beaushift Challenges vanuit zijn eigen ervaring. “Ondernemers worden steeds meer gepusht in de richting van elektrificatie, maar dat is niet in alle sectoren evident. Tijdens een brouwproces bijvoorbeeld zijn er enorme pieken in het energieverbruik. De elektriciteitsvoorzieningen zijn daar niet in alle buurten op voorzien. Je wil natuurlijk altijd zeker zijn van energietoevoer. Je kan een generator voorzien als back-up, maar die draait dan op fossiele brandstof, en dat is al helemaal niet de klimaatneutrale oplossing die we zoeken.”
De oplossing volgens Van Hecke? Biobrandstof. “Dat is brandstof die gemaakt wordt van afval of van de alcohol die vrijkomt tijdens het brouwproces. In andere landen, zoals Frankrijk, wordt biobrandstof echt als mogelijk alternatief beschouwd. In ons land wordt met die piste amper iets gedaan. Nochtans is het voor veel sectoren een te overwegen keuze.” Van Hecke startte daarom met de vzw Beaushift Challenges. Om die biobrandstof-piste te laten uitwerken, maar ook gewoon om andere transities mogelijk te maken. “Het komt erop neer dat we in verschillende sectoren een mooie shift naar duurzaamheid willen helpen realiseren en de mogelijke obstakels – zoals een hogere kostprijs –willen wegwerken. We brengen bedrijven en scholen samen in een netwerk, zodat ze samen aan innovatieve en duurzame projecten kunnen werken.”
Wagen Challenge
De Wagen Challenge is daar een eerste voorbeeld van. “Leerlingen van verschillende richtingen bouwen samen een wagen om zodat hij op biobrandstof rijdt. VTI Kortrijk bouwt bijvoorbeeld een bestaande racewagen om zodat die op slagvet kan rijden, in Brugge bouwen ze een Mini om zodat die op ethanol rijdt, en in VTI Izegem rijdt binnenkort een Mercedes op frituurolie.” Dankzij de Wagen Challenge wordt kennis uitgewisseld tussen verschillende scholen. “Bedrijven kunnen tegen een lagere kostprijs innovaties laten uitwerken of uittesten, en ze krijgen de kans om technisch personeel al van op de schoolbanken te engageren. Voor de leerlingen is het een ideale manier om praktijkervaring op te doen in een stimulerende omgeving. Een wagen verduurzamen, daar hadden leerlingen in eerste instantie niet veel zin in, tot bleek dat het om een rallywagen ging die ze konden ombouwen zodat hij op biobrandstof kon rijden. ”
Voor de bedrijfswereld en maatschappij vormen de samenwerkingen een grote plus, omdat technologie er in het algemeen op vooruit gaat. Binnenkort wordt het eerste schooljaar geëvolueerd. “Afhankelijk daarvan zullen we bepalen op welke innovaties we volgend jaar inzetten. Veel hangt ook af van het feit of we van de provincie subsidies krijgen”, besluit Van Hecke.