Overslaan en naar de inhoud gaan
  • 13/01/2026

In 28 van de 39 gemeenten in de regio Mechelen-Kempen zal er geen verhoging volgen van de belastingdruk op bedrijven. Dat stelt Voka Mechelen-Kempen na een uitgebreide analyse. 

Het gaat dan vooral over de opcentiemen op de onroerende voorheffing en de grotere bedrijfsbelastingen. Voka heeft één jaar vóór en één jaar na de verkiezingen intensief gesproken met 152 politici en gewezen op het belang van kmo's en grote bedrijven. "Die boodschap is aangekomen. Maar het werk is nog niet klaar", zegt Wim Brillouet van Voka Mechelen-Kempen. 

Alle meerjarenplannen van de 39 gemeenten in de regio Mechelen-Kempen zijn gestemd en goedgekeurd. In 28 van de 39 gemeenten wordt er niet geraakt aan de grotere bedrijfsbelastingen. "We willen die burgemeesters en besturen bedanken. Want het was geen makkelijke oefening om sluitende meerjarenplannen op te stellen. Maar onze bedrijven hebben ademruimte nodig. De regio Mechelen-Kempen is tussen 2011 en 2021 de economisch sterkste groeiregio van Vlaanderen kunnen worden. We zien dat die groei aan het afnemen is. Je moet kmo's en grote bedrijven dus ademruimte geven. Om weer te kunnen groeien. Die boodschap hebben we één jaar vóór en één jaar na de verkiezingen sterk onderbouwd tijdens intensieve gesprekken met 152 politici. Die boodschap is aangekomen. Maar het werk is nog niet klaar", zegt Wim Brillouet, directeur Belangenbehartiging van Voka Mechelen-Kempen. 

Grootste studie 

In de grotere steden Turnhout en Mechelen zijn de opcentiemen op de onroerende voorheffing verhoogd. Eerder liet Voka zich al horen tegen de uitgesproken taxshift in Lier. "Daar gaat het om een forse verhoging van minstens 26 procent. En die is vooral gericht op grotere bedrijven. Terwijl Lier grote bedrijven net zou moeten omarmen. Amper één jaar na het faillissement van Van Hool", stelt Voka. 

Dat steden en gemeenten voor financiële uitdagingen staan is duidelijk. "Maar dat geldt nog meer voor bedrijven. En zij zitten in een heel concurrentiële markt. Dat is een heel andere realiteit", zegt Brillouet. "In april brengen we onze grootste studie ooit uit. Een plan met een economische visie voor de hele regio tot en met 2040. We zien in die studie heel sterk het belang van grote bedrijven. Die trekken de hele economie in positieve zin mee. Om een voorbeeld te geven. Eén job die erbij komt in de industrie, levert er 3 op in de dienstverlening. We zijn daarom ook tegen de verhoging van belastingen die net grote bedrijven viseren. Want dat laat zich voelen in heel de economie."

Varo
Van Mossel
KV Mechelen
Citymesh
Van Havermaet
ING
Mensura
SDWorx
Deloitte Private
Degroof Petercam
PFL
Van Roey