Vlaams minister Annick De Ridder bevestigt haar engagement voor het opwaarderen van het Kanaal Roeselare-Leie voor volgeladen binnenschepen tot 3.000 ton. De Vlaamse Regering voorziet 35 miljoen euro voor de eerste werken in Ooigem en Roeselare. Het is de start van een totaalplan van 375 miljoen euro met een doorlooptijd tot 2042, op basis van het Charter dat de taskforce van regionale overheden en ondernemers in 2024 presenteerde.
Tijdens een werkbezoek aan Roeselare, waar ook Voka West-Vlaanderen aanwezig was, bevestigde Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken Annick De Ridder het engagement van de Vlaamse Regering voor de opwaardering van het Kanaal Roeselare- Leie. “Ik stel vast dat hiervoor in de regio een groot maatschappelijk draagvlak heerst. Daarom maakten we in deze budgettaire moeilijke tijd toch 35 miljoen euro investeringsmiddelen vrij. De opportuniteit die het Seine Schelde-programma biedt, moeten we gebruiken om de bedrijvigheid langs het kanaal te verankeren en de modal shift optimaal te realiseren.”
Het 16,5 kilometer lange kanaal tussen de Leie in Ooigem (Wielsbeke) en de Kop van de Vaart in Roeselare behoort tot de meest intensief gebruikte onderdelen van het Vlaamse waterwegennet. Jaarlijks passeert er bijna 4 miljoen ton cargo of meer dan 40% van de totale goederenstroom op de Leie.
De 35 miljoen euro gaat naar de eerste prioritaire dossiers: een extra sluis in Ooigem om de beschikbaarheid van het kanaal te garanderen, en het vernieuwen van de havenkom in Roeselare die een kwart van de trafiek vertegenwoordigt. “Door het kanaal op te waarderen voor schepen geladen tot 3.000 ton of met 3 lagen containers, bieden we de ondernemingen groeimogelijkheden. De industriële en logistieke cluster telt een 50-tal, Europees vaak toonaangevende watergebonden bedrijven. Samen vertegenwoordigen zij meer dan 5.500 voltijdse jobs en een toegevoegde waarde van 450 miljoen euro”, weet De Ridder.
Trafiek verdubbelen
De taskforce van regionale ondernemers en overheden presenteerde in zijn Charter van 2024 een totaalplan voor een geïntegreerde aanpak van het technisch-nautische verhaal, de mobiliteit, leefbaarheid, waterbeheer en economische ontwikkeling. De partners van het charter zijn Vlaamse Waterweg, de Provincie en POM West- Vlaanderen, Voka - Kamer van Koophandel West-Vlaanderen en de 5 kanaalgemeenten. Daarbij neemt elke partner zijn verantwoordelijkheid. POM West-Vlaanderen zet bijvoorbeeld in op de commerciële activering. “We ondersteunen bedrijven die langs het water willen groeien of er meer gebruik van willen maken. Er is een bijkomend potentieel van 400.000 ton door lege schepen beter met retourvracht te vullen. Met de juiste infrastructuur en door aansluiting op het Seine-Scheldenetwerk kan de trafiek van 4 naar mogelijk 8 miljoen ton groeien”, zegt gedeputeerde Jean de Bethune.
Ondernemer Michel Soubry had namens Voka - Kamer van Koophandel West-Vlaanderen een duidelijke boodschap voor de Antwerpse minister. “Wat de Schelde voor Antwerpen is, is het Kanaal Roeselare-Leie voor deze regio. We zijn daarom alle betrokken overheden, met in het bijzonder De Vlaamse Waterweg, zeer dankbaar dat ze willen meewerken aan de capaciteitsverhoging. Want die is noodzakelijk door de schaalvergroting in de binnenvaart en voor de modal shift.”





