"Het handelsakkoord met Mexico betekent ook voor Vlaanderen nieuwe kansen. Mexico is een sterk groeiende handelsnatie. Hoe meer handelsakkoorden, hoe beter voor Vlaanderen. We leven van de export en zeker in geopolitiek veranderende tijden is een verdere diversificatie cruciaal", zegt Frank Beckx, gedelegeerd bestuurder van Voka.
Tijdens de EU-Mexico top van 22 mei, zullen de Europese Unie en Mexico een gemoderniseerd Global Agreement tekenen en Interim Handelsakkoord ondertekenen. Het sluiten van dit handelsakkoord is een broodnodige extra stap ter diversificatie van de Europese handelspartners in geopolitiek woelige tijden.
Mexico behoort wereldwijd tot de top 15 exportlanden. Dat maakt het, net als Vlaanderen, een echte handelsnatie. Vlaanderen exporteert vandaag al voor 2,1 miljard euro aan goederen naar Mexico. Vlaanderen exporteert vooral machines en mechanische/elektr(on)ische apparatuur naar Mexico, goed voor ongeveer 30% van de export. Daarnaast zijn chemie en farma (29%) en onedele metalen (16%) de belangrijkste uitvoerproducten. Mexico is daarmee een belangrijke afzetmarkt voor sterke Vlaamse industriesectoren.
Het EU-Mexico handelsakkoord kan deze export verder versterken. Zo worden de oorsprongsregels versoepeld, waardoor Vlaamse bedrijven makkelijker gebruik kunnen maken van internationale toeleveringsketens zonder hun preferentiële toegang tot de Mexicaanse markt te verliezen. Daarnaast zorgen eenvoudigere douaneprocedures en meer transparantie voor snellere en efficiëntere handel. Het akkoord opent ook de Mexicaanse markt voor overheidsopdrachten meer voor Europese bedrijven en vermindert technische handelsbelemmeringen door een grotere afstemming op internationale standaarden. Samen moet dit leiden tot meer exportkansen en een sterkere concurrentiepositie voor Vlaamse ondernemingen in Mexico.




