“Arbeidsmigratie is essentieel voor toekomst van onze economie”
Begin 2025 richtten Steven en Laurens Dejager Bayani Talent op. Het bedrijf gaat in de Filipijnen op zoek naar werkkrachten die Belgische ondernemingen kunnen versterken en neemt daarvoor zowel het administratief-juridische als het sociale luik in handen. “Voor veel mensen heeft arbeidsmigratie nog een negatieve bijklank”, klinkt het. “Wij willen tonen dat het naast een noodzaak, ook gewoon een positief verhaal is.”
In Tagalog, de taal van de Filipijnen, betekent bayani ‘held’. De term verwijst ook naar de miljoenen Filipijnen die overzees werken om hun familie te ondersteunen. “Er is een overvloed aan ervaren en gemotiveerde mensen, maar de opportuniteiten in eigen land zijn beperkt”, weet Steven Dejager, die 10 jaar in Manila woonde en werkte. “Dankzij hun goede kennis van het Engels en een cultuur die relatief goed aansluit bij de westerse, krijgen Filipijnen gelukkig wel kansen in het buitenland.”
Met outsourcingbedrijf Digital Bakery koppelde Steven al heel wat Belgische ondernemers aan calculatoren, technisch tekenaars en backoffice profielen in de Filipijnen, maar er kwam ook steeds meer vraag naar mensen die op Belgische bodem aan de slag konden. Een paar jaar geleden legde hij zijn broer Laurens daarom het idee voor Bayani Talent voor. “Steven is de gaspedaal; ik de rem”, lacht Laurens. “Hoewel we al van kindsbeen af droomden om samen iets te doen, had ik dus wel wat overtuiging nodig. Daar zorgde onze eerste – toen nog potentiële – klant voor. Hij maakte duidelijk hoe nijpend het tekort aan vooral technisch personeel hier is en deed me inzien dat arbeidsmigratie essentieel is voor de verdere ontwikkeling van onze industrie.”
Integratie bepaalt succes
Sectoren zoals de zorg en industrie hebben echter nog weinig ervaring met arbeidsmigratie. Steven: “Het is geen eenvoudig traject. Je moet de juiste mensen vinden, de regelgeving in beide landen kennen, enzovoort. Dat is waarmee we bedrijven ondersteunen. Onze HR Operations Manager in Manila ondersteunt rekrutering, we handelen het administratief-juridische luik in beide landen af en we bieden praktische ondersteuning. Indien nodig helpen we ook bij huisvesting of taalopleiding.” Centraal in de aanpak van Bayani Talent is de focus op langetermijnoplossingen. “Alvorens iemand in België aan de slag kan, zijn er al snel 10 maanden voorbij. Dat traject doorloop je niet voor een kortstondige positie. Maar om arbeidsmigratie op lange termijn te doen slagen, is integratie essentieel. We doen dan ook alles om de overgang voor de Filipijnse werkkrachten zo vlot mogelijk te laten verlopen en plannen regelmatig follow-up gesprekken.” Van hun klanten verwachten Laurens en Steven dat werknemers meteen op de payroll worden gezet en echt in het bedrijf worden opgenomen.
Zoals bij elke startende onderneming, was het eerste jaar van Bayani Talent er een van regelmatig bijstellen. Laurens: “Soms voelde het als een hindernissenparcours. Vooral de beslissing van de overheid om de regels rond arbeidsmigratie te verstrengen, gaf ons even het nakijken. Desalniettemin zien we de toekomst positief in. De vele bedrijven die via via al de weg naar Bayani Talent gevonden hebben, bewijzen hoe groot de nood is. De vergrijzing zal die enkel maar doen groeien. Nu willen we een versnelling hoger schakelen en onszelf proactief in de markt zetten, zodat we voor nog meer Belgische bedrijven en Filipijnse families een meerwaarde kunnen betekenen.”





