Overslaan en naar de inhoud gaan
  • 12/06/2026

“Met voorsprong ons grootste project in jaren”

Historium, het private museum over de Brugse geschiedenis, zet vanaf 27 juni een volgende stap in de commercialisering van innovatieve technologie. ‘Fly over Bruges’, een compleet nieuwe VR-ervaring, moet bezoekers nog meer goesting geven om de hotspots in de stad ook fysiek te bezoeken.

Historium

Historium werd in 2013 opgericht door de families Vandamme, De Nolf en Claeys in een historisch hoekpand op de Brugse Markt. General manager Stijn Boone: “We vertellen er de geschiedenis van middeleeuws Brugge en Jan van Eyck, niet als een saai museum maar in een totaalbeleving met storytelling en film, historisch correct nagebouwde decors en speciale effecten.

In 2015 kwam daar het VR-luik bij, dat door de enthousiaste reacties snel uitbreidde tot 42 plaatsen. Samen met Alfavision, de wereldspeler in museale beleving met Hans Vandamme als CEO, zetten we nu een nieuwe stap op een tweede locatie: Wollestraat 19, op enkele minuten stappen van Historium. Een interessante straat om een innovatieve toeristische activiteit te ontwikkelen, en eens iets anders dan een wafel- of chocoladeshop.” (lacht) Bij Fly over Bruges maakt de bezoeker een virtuele vlucht die start aan het Zwin en via Damme Brugge binnenvliegt. “Ook letterlijk ‘binnen’, want nieuw is dat we nu bijvoorbeeld ook in de Heilig Bloedkapel en in de kapel van het Adornesdomein rondvliegen. Koppel dit aan prachtige luchtbeelden van Brugge, en zo krijg je op 20 minuten een heel mooie indruk van Brugge. Met subtiele verwijzingen – een trouwend koppel, een gezin op de Vesten – tonen we ook dat Brugge een levende stad is en geen Disneyland. De beleving wordt levensecht gemaakt met wind en trillingen. We starten met 23 plaatsen, maar denken op korte termijn te kunnen opschalen naar 50. Fly over Bruges is ook extra aanbod voor groepen en verenigingen die ons bezoeken.

Met ons Duvelorium als uitvalsbasis is er veel mogelijk. Er is het Historium op zich, met sinds vorig jaar de nieuwe tentoonstelling ‘De Wonderlijke Waterhallen’, op het binnenplein tonen we de projectie op het Belfort van het 11 Juli Komitee van vorige zomer – dit jaar komt er trouwens een nieuwe projectie – en er is de nieuwe VR-ervaring op 5 minuten wandelen. Zo kunnen we al snel een pakket van een halve dag aanbieden. We merken ook dat bedrijven steeds meer de weg vinden en hier events en recepties organiseren, gekoppeld aan de VR-beleving.”

We merken dat toeristen zich steeds minder vooraf voorbereiden op een bezoek aan Brugge. Op die trend spelen we in met deze VR-ervaring.

Stijn Boone

Bewust investeren

“Ik ben blij dat de aandeelhouders achter Historium bewust blijven investeren in een aanbod in onze stad. Elk jaar doen we iets klein, en om de 2 jaar iets groters. Fly over Bruges is wel met voorsprong het grootste project in de afgelopen jaren. Onze VR-cyclus begon kleinschalig, maar is dankzij verschillende subsidies kunnen groeien. We merken ook dat 85 à 90% van de bezoekers aan Historium de meerprijs betalen voor die VR-beleving. Dat is niet evident in deze tijd, en daardoor zien we ook dat het een succesformule is.”

www.historium.be

Vraag het @ Voka

Een prangende vraag? Wij antwoorden binnen de 2 werkdagen!

Stel hier jouw vraag
Citymesh
Wiels
Titeca
WV - Accent
ING
SDWorx