Reactie Voka - KvK Limburg op zomerakkoord federale regering
Voka - KvK Limburg neemt kennis van de maatregelen die de federale meerderheidspartijen eind vorige week en afgelopen nacht goedkeurden. De meerderheid houdt woord en voert structurele hervormingen door die werden beloofd in het regeerakkoord. Voka - KvK Limburg steunt de maatregelen die zorgen voor meer competitiviteit en productiviteit, voor meer mensen aan het werk en voor een flexibelere arbeidsmarkt. De regering neemt ook maatregelen om de loonkosten te beteugelen, vooral voor de laagste lonen. De verhoging van het bedrag van de maaltijdcheques vindt Voka - KvK Limburg geen goede maatregel. Er is geen enkele marge voor loonopslag.
“De nieuwe federale regering is snel uit de startblokken geschoten en voert hervormingen door die goed zijn voor de economie en onze bedrijven. De arbeidsmarkt wordt op een modernere leest geschoeid en dat was nodig. De regering zal ook de komende maanden een strak hervormingstempo moeten aanhouden. De snel wijzigende internationale en economische context vraagt om een slagkrachtig en wendbaar beleid”, zegt Johann Leten, gedelegeerd bestuurder van Voka - KvK Limburg.
Goede hervormingen voor de economie
De federale regering zet in op meer mensen aan het werk, dat is noodzakelijk in onze structureel krappe arbeidsmarkt. De sociale zekerheid wordt activerender dan vroeger: de werkloosheidssteun wordt beperkt in de tijd en ook het pensioensysteem moedigt mensen aan om langer actief te blijven.
De arbeidsmarkt wordt flexibeler en op een moderne leest geschoeid. Veel wetgeving dateert ondertussen van 50 jaar geleden en is niet meer aangepast aan de veranderde samenleving. Nachtarbeid krijgt een flexibelere invulling: de nacht start pas om middernacht en niet langer om 20u zoals vandaag. Overuren presteren wordt eenvoudiger en fiscaal voordelig.
Werk is niet af
Het regeerakkoord bevat nog tal van maatregelen die verder moeten worden uitgewerkt. Zo moeten ook de artsen en de mutualiteiten geresponsabiliseerd worden als het gaat over het terug naar werk begeleiden van langdurig zieken. Ook rond het aanpakken van de torenhoge energieprijzen blijven de energie-intensieve ondernemingen voorlopig op hun honger zitten. Het regeerakkoord beloofde nochtans een korting op de sterk gestegen transmissienettarieven. Voka - KvK Limburg betreurt dat de korting op de transmissienettarieven voor de energie-intensieve bedrijven weer is uitgesteld en dit terwijl we de industrie echt moeten ondersteunen. Voka - KvK Limburg hoopt op een snelle doorbraak en dit in overleg met de Europese Commissie.
Loonnorm
De federale regering stelt vast dat er geen marge is voor loonopslag, maar voert tegelijk de mogelijkheid in om het bedrag van de maaltijdcheques te laten stijgen met 2 euro. Volgens Voka - KvK Limburg is er geen enkele marge voor loonopslag, ook niet in de vorm van een verhoogde maaltijdcheque.
“Het is aan elke sector en aan elk bedrijf om af te wegen of er ruimte is voor meer loon in de vorm van een hogere maaltijdcheque. Het is niet omdat de regering dit mogelijk maakt, dat het ook effectief zal worden ingevoerd. De regering geeft met deze beslissing een verkeerd signaal. Bedrijven en sectoren hebben het heel moeilijk en er is gewoon geen ruimte voor een extra cheque”, besluit Johann Leten.