Wie de krant af en toe openslaat weet: de defensie- en veiligheidsmarkt is gloeiend heet. De overheid investeert massaal in nieuwe technologie, innovatie en industriële capaciteit. Het biedt enorme opportuniteiten voor bedrijven met sterke civiele toepassingen om in te zetten op dual-use.
Maar deze markt werkt anders dan klassieke commerciële markten. Wie er succesvol wil instappen, moet weten hoe het ecosysteem werkt, waar de opportuniteiten zitten en hoe je je bedrijf geloofwaardig positioneert richting Defensie en NAVO. Dat leer je allemaal in dit traject.
In dit traject krijg je helder inzicht in:
- hoe het NAVO- en Belgische defensie-ecosysteem werkt
- waar de concrete markt- en innovatie-opportuniteiten liggen
- hoe bedrijven toegang krijgen tot defensie- en NAVO-projecten
- welke regelgeving, security clearances en exportregels spelen
De focus ligt sterk op praktische markttoegang. Je leert hoe defensie- en NAVO-tenders werken, hoe je opportuniteiten kan detecteren en hoe bedrijven samenwerken in consortia om sterke dossiers op te bouwen.
Daarnaast krijg je inzicht in de beleidscontext en strategische prioriteiten van Defensie, zodat je beter begrijpt waar de komende investeringen naartoe gaan.
Tijdens het traject krijg je ook unieke toegang tot het ecosysteem zelf, met onder meer:
een bezoek aan het Vlaams en Federaal Parlement
inzichten van ervaren defensie-experten en een voormalig generaal
Het traject eindigt met iets dat voor ondernemers het verschil maakt:
een concrete commerciële roadmap.
Je vertrekt dus niet alleen met kennis en contacten, maar met een helder plan om defensie- en veiligheidsopportuniteiten doelgericht te benutten.
Programma
Deze eerste sessie opent het traject met het bredere strategische kader. We zoomen in op de geopolitieke context, de actuele veiligheidsuitdagingen en de grote strategische lijnen van Defensie en de NAVO.
Voor bedrijven is dit belangrijk omdat het duidelijk maakt waar de komende investeringen, noden en marktkansen zich situeren.
De sessie helpt deelnemers begrijpen:
• welke strategische prioriteiten vandaag leven binnen Defensie en NAVO
• welke investeringsprogramma’s en opportuniteiten zich aandienen
• hoe bedrijven met dual-use toepassingen hierop kunnen inspelen
• hoe het Belgische en internationale defensie-ecosysteem beleidsmatig in elkaar zit
De bedoeling is dat deelnemers na deze sessie beter kunnen inschatten waar hun technologie, product of dienstverlening relevant kan zijn binnen defensie en veiligheid, en welke marktkansen op middellange termijn het meest interessant zijn.
Locatie: Living Tomorrow, Vilvoorde
Tijdstip: 18u00 - 21u00
Sprekers: Dirk Ghysens – FOD Economie (SPF Economie), Sander Drieghe – FOD Economie (SPF Economie), een Security Clearance Officer – NVO (Nationale Veiligheidsoverheid), Stephan De Stoop – Akkodis
Tijdens deze sessie gaan we hands-on aan de slag met markttoegang. Hoe vind je relevante tenders in defensie en NAVO? Hoe bereid je een competitief dossier voor? We behandelen de procedure van aanbestedingen, geven tips voor partnerschappen en consortiumvorming, en delen succesfactoren uit de praktijk. Een aantal gastsprekers van o.a. Belgische Defensie, VLAIO of EU/NAVO-programma’s lichten doorwinterde cases toe. De sessie heeft workshopkarakter: je werkt in kleine groepen aan voorbeeldcases en krijgt feedback van experts. Na deze sessie ken je concrete tools om kansen te detecteren en je projectaanbod scherp te formuleren.
Locatie: Living Tomorrow, Vilvoorde
Tijdstip: van 18u00 tot 21u00
Spreker: Pascal Acket – Akkodis
We breiden de focus uit naar internationale samenwerking en technologieontwikkeling. Onder meer programmamanagers van het European Defence Fund (EDF) en agentschap EDA (European Defence Agency) informeren over Europese R&D-programma’s voor defensie-innovatie. Ook gaan cybersecurity- en netwerkexperts in op de beveiligingsaspecten van dual-use projecten. Belangrijke thema’s zijn het samenwerken met kennisinstellingen en internationale partners, én het beschermen van intellectuele eigendom binnen defensieconsortia. Deze sessie biedt zowel beleids- als technische invalshoeken en laat zien hoe je als bedrijf kunt aansluiten op internationale innovatienetwerken.
Locatie: Living Tomorrow, Vilvoorde
Tijdstip: 18u00 - 21u00
Sprekers: Hendrik-Jan Van Der Gucht – PMV, Anneleen Verspeek – PMV en het Akkodis – Grants team
We starten met een begeleide rondleiding door het Vlaams- en het Federale Parlement. Daarna volgt een interactieve Q&A-sessie met leden van de NAVO-parlementaire assemblee (Parlementaire Vergadering van de NAVO) en met volksvertegenwoordigers uit de Federale Commissie Defensie. Zij geven een inkijk in de politieke besluitvorming over defensie en veiligheid en beantwoorden vragen van deelnemers. Je leert welk beleid op federaal en Vlaams niveau wordt gemaakt en hoe dat impact heeft op de industrie.
Locatie: Parlement, Brussel – toegang is op basis van voorafgaande registratie.
Tijdstip: 13u30 - 16u30
Sprekers: Ine Tombeur – Vlaams Parlement NAVO Parlementaire Assemblee, Karl Vanlouwe – Senaat / NAVO Parlementaire Assemblee, Darya Safai – Kamer van Volksvertegenwoordigers, Gijs Legrand – NAVO Parlementaire Assemblee
De laatste inhoudelijke sessie is gericht op compliance en concrete strategie. We leggen de procedures uit rond security clearance, exportcontrole en dual-use wetgeving, zodat je weet welke certificaten en veiligheidsmaatregelen vereist zijn. Daarna werk je met ervaren defensieconsultants aan je eigen actieplan. In groepsverband stel je een commerciële roadmap op: een stappenplan om je producten/diensten effectief naar de defensiemarkt te brengen. Hierbij komen alle eerder behandelde elementen samen: je concretiseert je aanpak voor dossiers, partners, investeringen en planning. Na afloop vertrekt elke deelnemer met een uitgewerkt actieplan en duidelijke vervolgstappen.
Locatie: Living Tomorrow, Vilvoorde
Tijdstip: van 18u00 tot 21u00
Sprekers: Pascal Acket – Akkodis, Stephan De Stoop – Akkodis en Hendrik Caluwé – Voka vzw
We ronden het traject informeel af met een diner in Leuven. In een ontspannen setting praat je met defensie-experts en je mededeelnemers verder over de thema’s uit het traject. Europees parlementslid voor EPP/cd&v Wouter Beke is ook uitgenodigd aan tafel. Dit is dé kans om je netwerk uit te breiden en strategische ideeën te bespreken die tijdens de sessies zijn ontstaan.
Locatie: Faculty Club (Leuven)
Tijdstip: 18u30 - 21u30
Voor wie is dit traject?
Dit traject is bedoeld voor innovatieve Vlaamse technologiebedrijven (van kmo tot multinational) die hun markt willen verbreden richting defensie en veiligheid. Denk aan bedrijven in sectoren als ICT, elektronica, machinebouw, luchtvaart, veiligheidssystemen, artificiële intelligentie, logistiek, energie of infrastructuur. Ook (scale-up) start-ups met geavanceerde dual-use technologie of ondernemers in R&D- en exportfuncties hebben baat bij dit traject.












