Overslaan en naar de inhoud gaan
  • 23/06/2026

Vanuit de garage sleutelen aan zonnecollectoren. Het heeft iets weg van de beginjaren van Apple. Bart Bossyns groeide op met een technisch aangelegde vader en een visionaire overtuiging dat energie best lokaal opgewekt én verbruikt wordt. Tien jaar geleden richtte hij Auton Energy op, waarmee hij de focus legt op DC-grids die zorgen voor minder stroomverliezen, meer flexibiliteit én een oplossing tegen netcongestie.

Bart Bossyns legt met Auton Energy de focus op veilige batterijen en laadpalen op maat van de klant


Tekst Laurens Fagard - foto Luc Nimmegeers

Het verhaal van Auton Energy begint in een garage in de Kempen, ergens eind jaren negentig. Barts vader experimenteerde er met vacuümbuizen uit China, zelfgeplooide koperen warmtewisselaars en CPC-spiegels die hij naar Wallonië liet transporteren voor een speciale coating. Het resultaat was een gepatenteerd zonnethermisch systeem op thermische olie. Best uniek, duurzaam en nog altijd operationeel bij meer dan 400 klanten. "Eigenlijk was mijn vader wel wat een uitvinder (lacht). Die installaties zijn meer dan twintig jaar oud en werken nog altijd. Dat zegt genoeg over wat we toen gebouwd hebben", zegt Bart.

DC-omvorming

Met die kennis richtte hij in 2016 Auton Energy op, toen als systeemintegrator voor stationaire energieopslag. Grootschalige zonnethermie voor industriële klanten, batterijopslag, slimme energiesturing. De naam zegt het zelf: autonomie en controle over wat er over je eigen meter loopt.

Maar de weg was hobbelig. Auton Energy zette vroeg in op zoutwaterbatterijen die duurzaam, veilig en vrij van kobalt zijn. Een Oostenrijkse partner bouwde er systemen omheen. Tot de Amerikaanse fabrikant in 2019 failliet ging, de productie naar China verhuisde en de kwaliteit het liet afweten. "Ik heb klanten keer op keer moeten zeggen dat het nog een half jaar zou duren", zegt Bart. "Ik stond meer te duwen en te trekken om te overleven dan goed was."

Uiteindelijk nam hij de beslissing om de samenwerking stop te zetten en betaalde zoveel mogelijk leveranciers terug met de resterende inkomsten. "Daardoor kan ik ze vandaag nog altijd allemaal opbellen."

Een tweede poging met een Zwitserse fabrikant van gesmolten zoutbatterijen strandde eveneens op technische problemen in cyclische toepassingen. De systeemintegrator in Zwitserland die hetzelfde pad bewandelde, ging in 2024 failliet. “Ik merkte dat die afhankelijkheid van iemand anders zijn product mijn kwetsbaarheid was.”

Die kwetsbaarheid wou Bart definitief achterlaten. Samen met zijn vader die dan al officieel met pensioen was, maar nog altijd in AutoCAD tekende, ontwikkelde hij de DirectFlux Multi-Hybride-omvormer. Een eigen product rond een centrale DC-bus van 750 volt waarop zonnepanelen, batterijen en laadpalen rechtstreeks worden aangesloten. “Daardoor waren er geen onnodige omzettingen van gelijkstroom naar wisselstroom meer en bovendien veel minder stroomverliezen. Elke conversie kost efficiëntie en dat wil je natuurlijk vermijden."

We maakten een centrale DC-bus waarop zonnepanelen, batterijen en laadpalen op aangesloten worden om efficiënter stroom te gebruiken.

Schoenmaker, blijf bij je leest

Het is meteen een antwoord op een bestaand probleem van het huidige elektriciteitsnet, dat niet is voorzien op de pieken van het laden van elektrische wagens bijvoorbeeld. “In Nederland krijgen bedrijven soms te horen dat ze tot 2032 moeten wachten op een aansluiting. Congestie is een probleem dat alleen maar groter wordt", zegt Bart. "Dat zei ik jaren geleden al tegen mijn vader. Nu staat er op een vakbeurs in Den Bosch een halve hal vol DC-technologie."

On-grid, incl. noodstroom, off-grid, alles kan

Het eerste grote project van Auton Energy staat in de haven van Antwerpen. “Bijna 1.600 zonnepanelen, vijf batterijpakken en straks ook laadinfrastructuur voor heftrucks, allemaal gekoppeld via de DirectFlux. Daarna volgen solar carports bij supermarkten, sporthallen en logistieke bedrijven. Overal waar het net tekortschiet en lokale opwekking het verschil kan maken.”

De stap van integrator naar producent is wel ingrijpend volgens Bart. “Certificering, veiligheidstesten, een nieuw businessmodel waarbij Auton Energy nu rechtstreeks met eindklanten praat. Intussen knutselt zijn vader verder aan een batterijprototype op basis van LTO-cellen. Bart kijkt geamuseerd toe. "Ik heb hem gezegd: schoenmaker, blijf bij je leest. Maar hij kan het niet laten (lacht). Voor ons is de volgende stap om de DirectFLux verder uit te rollen in het teken van de energietransitie.” 

Auton Energy
Goudberg 11A - 9290 Berlare
office@auton-energy.eu | auton-energy.eu
09 231 16 39

Voka viert jarige bedrijven

Samen met Voka kan je jouw bedrijf in de kijker zetten met een reportage in Ondernemersmagazine en visibiliteit op ons Jaarfestival. 

Dit zijn de jubilarissen van 2026: 

  • 10 jaar: Alternatief, Auton Energy, Lumière Tax Shelter, MobilityPLus, o2o Bicycle Leasing, PHéNX en RAAP België
  • 15 jaar: Bravx en horsum
  • 20 jaar: Attentia, Lijncom en V-Formation
  • 30 jaar: Bekaert-Callebaut Accountancy en United Experts Group
  • 35 jaar:  DD Engineering, Forvis Mazars en voco Gent
  • 45 jaar: De Rycke & Zonen
  • 50 jaar: De Jonghe, Huysman Bouw en Jempi Travel
  • 60 jaar: Durabrik
  • 75 jaar: Collitax
  • 80 jaar: [seeuws]verzekeringen
  • 100 jaar: vdk bank

Ontdek ze allemaal via deze link

Viert jouw bedrijf in 2027 een jubileum? Laat het ons weten!

Meer info via
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Contactpersoon

Ann Vandamme

Communicatie - Ledenrelaties

Artikel uit publicatie

AB Sound
Proximus
Wintercircus
Deloitte Private
Flancco
ING
Mensura
SDWorx