Skip to main content

Oorsprongscertificaten

<< Terug naar het overzicht exportdocumenten

Voka - Kamer van Koophandel Mechelen-Kempen is door de Federale Overheidsdienst Economie bevoegd voor het afgeven van oorsprongscertificaten. Een certificaat van oorsprong is een document, waarmee goederen kunnen worden geïdentificeerd en waarin de bevoegde autoriteit uitdrukkelijk verklaart dat, de goederen waarop het certificaat betrekking heeft, van oorsprong zijn uit een bepaald land. Het is een document waarin de gebruiker de niet-preferentiële of economische oorsprong van het te exporteren product vermeldt. Voor preferentiële oorsprong moet je bij de douane instanties zelf zijn.

Waarom heb ik een oorsprongscertificaat nodig?

Dit certificaat van oorsprong kan vereist zijn voor:

  • in een documentair krediet;
  • voor het bekomen van een invoervergunning;
  • voor de douane bij het land van invoer;
  • om vermindering van invoerrechten te bekomen;
  • op vraag van de klant.

Deze documenten zijn vereist bij een definitieve uitvoer van goederen naar landen buiten de Europese Unie. Indien je klant dit vraagt, kunnen deze documenten ook worden afgeleverd voor uitvoer van goederen naar EU-landen. Ook voor landbouwproducten kunnen certificaten van oorsprong worden afgeleverd.

Certificaat van oorsprong aanvragen 

Voka – Kamer van Koophandel Mechelen-Kempen is bevoegd om certificaten van niet-preferentiële oorsprong af te stempelen. 

Certificaten van oorsprong kunnen digitaal aangevraagd worden via www.digichambers.be.

 

Wat zijn de voordelen van een digitale aanvraag via Digichambers (www.digichambers.be)?

  • tijdswinst
  • besparing op koerierskosten of eigen verplaatsingen
  • besparing op interne verwerkingskosten
  • minimalisatie van fouten
  • gebruiksgemak door gebruik van templates
  • procesoptimalisatie door import van gegevens uit uw ERP-systeem (in xml-formaat)

Handleiding voor het invullen van een certificaat van oorsprong 

Belangrijke opmerking:
Indien exporteurs met documentair krediet werken, dienen de vermeldingen op de verschillende documenten zeer precies opgegeven te worden. Bij verschillen kan de betaling geweigerd worden. De exporteur moet bij het afsluiten van het documentair krediet er rekening mee houden dat sommige vermeldingen niet op het Certificaat van Oorsprong mogen voorkomen.

Meer informatie

KANTOOR MECHELEN - 015 45 10 20
Contacteer Katleen Crauwels via katleen.crauwels.voka.be 
Contacteer Anissa Fadis via anissa.fadis@voka.be 

KANTOOR GEEL - 014 56 30 30
Contacteer Birgitt Van Beckhoven via birgitt.vanbeckhoven@voka.be 
Contacteer Wim Nobels via wim.nobels@voka.be 
Contacteer Brenda Boons via brenda.boons@voka.be 
Contacteer Wendy Van Vlasselaer via  wendy.van.vlasselaer@voka.be

ING
Logo Mensura
Proximus
SD  Worx
Deloitte Private
pfl