De kilometerheffing voor vrachtwagens bestaat nu één jaar. Wat verkocht werd als een mobiliteitsoplossing, blijkt er nu duidelijk geen te zijn. Wat Voka altijd beweerde, wordt bevestigd: bedrijven betalen meer – veel meer – dan voorheen en de vrachtwagens blijven in de file staan. Het is positief dat het transitverkeer van buitenlanders nu ook mee betaalt, maar een kilometerheffing zal maar effect hebben op de files als ook personenauto’s die moeten betalen.
“In de plaats van de bestaande verkeersfiscaliteit, zoals BIV en jaarlijkse verkeersbelasting, moet er een kilometerheffing voor personenwagens komen.”
De opbrengst van de kilometerheffing voor vrachtwagens ligt lager dan was begroot. Er zal pas effect zijn op de verkeerscongestie, als de kilometerheffing ook geldt voor personenwagens. Vlaanderen onderzoekt het draagvlak voor een kilometerheffing voor personenwagens. Het mobiliteitsbudget is een instrument om het woon-werkverkeer te verduurzamen.
Slimme kilometerheffing voor iedereen
Drie principes zijn hierbij voor Voka essentieel:
Verschuiving van belasting van bezit naar gebruik: de kilometerheffing moet in de plaats komen van de bestaande verkeersfiscaliteit. De kilometerheffing mag niet kostenverhogend zijn voor de werkgever. Slimme besteding van de eventuele meeropbrengst: die moet maximaal gaan naar meer en betere wegeninfrastructuur.
Snelle doorbraak met het mobiliteitsbudget

Figuur: Schematische voorstelling advies sociale partners mobiliteitsbudget, 7 april 2017